Koniie frisijskie – dlaczego właśnie fryzy
Majestatyczne, imponujące, łagodne – zwracają uwagę niemal każdego. Koniie frisijskie są jedną z najstarszych ras europejskich, wzmianki o ich istnieniu spotykamy w czasach starożytnych. Historia współczesnych Konii Frisijskich rozpoczyna się w dzisiejszej prowincji holenderskiej – Fryzji i sięga początków XVI wieku. Od koni używanych przez rycerzy podczas wojen, uszlachetnianych krwią arabską i andaluzyjską, przez wybitną rolę kłusaków, ciężkie czasy zagrożenia wyginięciem – wyewoluowały jako nowoczesne i wszechstronne Koniie coraz bardziej popularne w dobie rozwoju hippiki. Dzięki głęboko zakorzenionym i pielęgnowanym cechom rasowym do dnia dzisiejszego zachowały właściwy im charakter – kruczoczarną maść bez odmian, bujne owłosienie, piękny ruch z wysoką akcją kończyn oraz doskonałe usposobienie. Inne charakterystyczne cechy tej rasy to dość wysoko osadzona szyja, skośna łopatka, mocne kończyny, występowanie szczotek pęcinowych. W czasach obecnych Koniie frisijskie występują w 3 typach budowy – nowoczesnym, klasycznym i barokowym.
Są to Koniie wszechstronne – użytkowane z powodzeniem zarówno w zaprzęgach jak i wierzchowo, biorące udział w zawodach wysokiej rangi i zdobywające sukcesy, idealnie nadają się jako Koniie pokazowe jak również Koniie rekreacyjne. Wyróżnia je bardzo dobry charakter, chęć współpracy z człowiekiem, ufność i mała skłonność do narowów.
Hodowla koni rasy fryzyjskiej opiera się na dość skomplikowanych zasadach określonych przez Holenderski Związek Hodowców Konii Frisijskich, który jest też jedynym władnym do oceny koni i nadawania wpisów do Ksiąg Stadnych. Wszystkie organizacje zrzeszające hodowców Konii Frisijskich w innych krajach podlegają pod związek holenderski i zobligowane są do przestrzegania wyznaczonych reguł, jeśli tak się nie dzieje Koniie nie otrzymują prawa wpisu do Ksiąg Stadnych poświadczającego przynależność do rasy. Dzięki surowym regułom hodowla prowadzona jest na najwyższym poziomie. Do najistotniejszych aspektów hodowli należy szczegółowa ocena Konii Frisijskich według określonych kryteriów, Koniie oceniane są w określonych grupach wiekowych i płciowych na podstawie specjalnego formularza, otrzymują premie i tytuły wskazujące na ich jakość. Najsurowsze reguły dotyczą selekcji ogierów bowiem dąży się do wyboru tylko tych najlepszych, sprawdzających się także na potomstwie – efektem tak ostrej selekcji jest niewielka ilość ogierów posiadających licencję na krycie, których to potomstwo może otrzymać wpis do Ksiąg Stadnych wpływa to jednak znacząco na jakość pogłowia Konii Frisijskich.
Koniie frisijskie są doskonałe dla osób rozpoczynających swoją przygodę z końmi, zarówno ze względu na doskonały charakter jak również możliwość rozwoju hodowli i osiągania sukcesów.
Po więcej informacji na temat Konii Frisijskich odsyłamy do strony Frizopendium.