1. Pomiń nawigację
  2. Przejdź do stopki

Hodowla

Hodowla Konii Frisijskich „FRISO” w Papielsku (20 km od Gdańska) rozpoczęła działalność w maju 2008 roku. Jest stajnią hodowlaną opartą wyłącznie na wysokiej klasy importowanych z Holandii klaczach
z tytułem Ster*. Wszystkie klacze będą inseminowane nasieniem ogierów z holenderską licencją na krycie oraz z dobrymi wynikami na potomstwie. Przy doborze ogierów korzystamy z rad hodowców z najlepszych stajni holenderskich, a także analizujemy arkusze z przeglądów klaczy.

Celem hodowli jest uzyskanie doskonałych koni prezentujących różne typy pokrojowe i użytkowe konia fryzyjskiego, przeznaczonych zarówno do hodowli jak i sportu.

Pierwsze klacze przybyły do nas z Holandii z końcem kwietnia 2008 roku. Były to "półsiostry" z renomowanej stajni hodowlanej: Ackelien K. i Lyster K. po wspólnym ojcu Folkercie 353 Sport.

Pierwsza z nich przyjechała już zaźrebiona i w dniu 24 maja 2008 roku powiła pięknego ogierka po Czempionie z 2008 roku Haitse 425. Wałach otrzymał imię Coen G. Wszystkie źrebięta pochodzące z hodowli FRISO będą miały imiona zakończone literą G. wyróżniającą ich imię oraz wskazującą na pierwszą literę nazwiska właściciela hodowli.

Jesteśmy członkiem Królewskiego Związku Hodowców Konia Fryzyjskiego (KFPS) z siedzibą w Drachten (członek nr R-1017188).