1. Pomiń nawigację
  2. Przejdź do stopki

Nasze konie

Lolkje van de Leidijk

Rodowód · Arkusz oceny

Koń fryzyjski Loljke van de Leidijk Kolejna młoda i dobrze zapowiadająca się klacz Ster w naszej stajni. Pięcioletnia, najbardziej owłosiona i najbardziej barokowa klacz w stajni, a także jedyna jak na razie z pełnym rodowodem. Mierzy sobie 161 cm, pasuje więc wzrostem do większości stada.

Ojcem Lolkje jest ogier Sjaard 320, który sam w sobie nie jest wielką gwiazdą, ale jego córki-sterki są za to wyjątkowe. Sjaard ma talent zarówno do ujeżdżenia jak i powożenia, ponadto pięknie prezentuje się dzięki wydatnemu zawieszeniu kończyn w ruchu – Lolkje definitywnie "ma po nim to coś". Wraz ze swoją mamą nie raz błyszczała na pokazach w dobrze znanej holenderskiej grupie zwanej "Friesian Quadrille".

Lolkje wywodzi się z linii żeńskiej 18. Jest to nieduża, ale bardzo dobra linia żeńska, charakteryzująca się wysokim odsetkiem utytułowanych klaczy, a także może poszczycić się 3 uznanymi ogierami, co jest godne uznania przy tak niewielkiej linii. Klacz posiada pełną linię żeńską: Ster/Ster/Ster Pref./Ster Pref., ponadto jej matka jest na dobrej drodze do tytułu Preferent.

Lolkje pochodzi z niedużej, ale renomowanej hodowli, która doczekała się wychowania licencjonowanego ogiera (Maurus). Jest dużą nadzieją dla naszej stajni. W tym roku dała klaczkę (po Tsjalke), która zdobyła I premię na przeglądzie. Lolkje jak już wspomniano, jest doskonale ujeżdżona w zaprzęgu – tak w pojedynkę, jak i w parze i czwórce. Posiada także potencjał ujeżdżeniowy (na razie nie wykorzystany).

Jest to koń o cudownym i wdzięcznym charakterze.

Klacz 5 czerwca 2009 roku urodziła ogiera – Flipa G.. Ojcem został Loadewyk 431.

Lyster K.

Rodowód · Arkusz oceny

Koń fryzyjski Lyster K.Największy pieszczoch i najmłodsza z klaczy w stajni (5 lat). Prezentuje nowoczesny typ konia fryzyjskiego o charakterystycznym dla fryzów ruchu z mocnym ugięciem w nadgarstku. Również 160 cm wzrostu.

Także po Folkercie 353, mają więc z Ackelien wiele wspólnego. Ojciec matki Fabe 348 również miał duży wpływ na charakter i wygląd Lyster. Pochodzenie ojca z niewielkiej linii męskiej ogiera Abe czyni ją jeszcze bardziej przydatną do rozrodu zmniejszając współczynnik spokrewnienia jej potomstwa. Klacz wywodzi się z bardzo dobrej linii żeńskiej 46, z której pochodzą 4 uznane ogiery! Jej babka Jeltsje była pół siostrą znanej, doskonałej klaczy model Klyster, a prapraprababka Lyster (zresztą jej imienniczka) była znaną klaczą model z dużymi osiągnięciami!

Lyster jest wielkim przyjacielem wszystkich, koniem bardzo rezolutnym, ciekawskim i inteligentnym. Mimo tego, iż jest trochę płochliwa (jak na fryza) to zwykle jej ciekawość zwycięża, nie chowa też urazy ani nie zapamiętuje złych rzeczy. Kiedy ktoś wchodzi do stajni zaraz wystawia głowę z boksu czekając na pieszczoty a na pastwisku przybiega na wołanie i chodzi za człowiekiem. W treningu nie tak energiczna jednak pojętna, szybko się uczy i dzień bez treningu uważa za stracony.

Klacz 11 maja 2009 roku urodziła ogiera – Falka G.. Ojcem został Tsjalke 397.

Także 18 lipca 2010 roku Lyster urodziła klaczkę – Hanke G.. Ojcem został Beart 411.

Ackelien K.

Rodowód · Arkusz oceny

Koń fryzyjski Ackelien K.Wybitna 8-latka z tytułem Ster i I premią, rzadkość wśród klaczy fryzyjskich. O poprawnej i dość charakterystycznej budowie oraz świetnym ruchu – szczególnie wyróżnia ją kłus – długi i zamaszysty (otrzymała notę 8 za ten ruch!). Bardziej zbliżona do typu barokowego. Mierzy 160 cm w kłębie.

Córka Folkerta 353 Sport, doskonałego ogiera o bardzo dobrych osiągnięciach, syna Feitse Pref. Po ojcu odziedziczyła wiele cech takich jak szlachetna głowa, dobrze zbudowany przód i lędźwie, świetny kłus. Wywodzi się z niedużej linii żeńskiej 219, jej praprababka była założycielką tej linii. Matka jest po Gerlofie, który także zaznaczył swój wpływ w wizerunku Ackelien.

Aki jest koniem dość temperamentnym, ma swoje zdanie i dumę. Jest typową klaczą alfa, dominuje w stadzie. Doskonale umie się pokazać, idealna klacz na Przeglądzie – wyniośle krocząca, z wielką prezencją. W użytkowaniu dynamiczna i chętna do pracy, bardzo spokojna. Ponadto doskonała matka! Niezwykle troskliwa w stosunku do źrebięcia, ale także nie wykazująca agresji do człowieka pielęgnującego jej potomka.

Klacz 29 kwietnia 2009 roku urodziła ogiera – Franka G.. Ojcem został Tsjalke 397.

Tamara fan Boniastate

Rodowód · Arkusz oceny

Koń fryzyjski Tamara fan BoniastateNajstarsza klacz w stajni, prezentująca jednak najbardziej nowoczesny typ budowy. Jest także najwyższa – mierzy 165 cm. Kolejna klacz Ster z I premią, ponadto aż trzykrotnie zapraszana na Czempionat Klaczy!

Ojcem Tamary jest Heinse 354 Sport, wykazujący się w konkursach ujeżdżeniowych w USA. Ogier ten daje dobre potomstwo i wysoki odsetek klaczy ster, jest ojcem 3 uznanych ogierów i jednego konia z tytułem Sport. Linia żeńska Tamary jest również bardzo dobra, poza matką posiadającą jedynie wpis do Księgi Głównej dalej występują już tytuły Ster, Preferent, Model aż do szóstego pokolenia wstecz. Ojciec matki – Sjaard 320 jest także interesującym ogierem, w starszym typie.

Tamara daje bardzo dobre potomstwo – z I i II premią.

Jest koniem wrażliwym, szybko i dobrze reagującym na polecenia, spokojnym. Energiczna, chętna do pracy. Ujeżdżona na dobrym poziomie, startowała kilka razy w konkursach ujeżdżenia.

Amke

Rodowód

Koń fryzyjski AmkeNiemal rówieśniczka Coena, córka Tamary. Jest po młodym, dobrze zapowiadającym się ogierze Jisse 433, który jest synem Jaspera 366 Sport i klaczy Brecht Ster po Dirk Sport. Prezentuje nowoczesny typ budowy, jest lekka i delikatna o wspaniałym ruchu, kiedy kłusuje ma się wrażenie, iż płynie nad ziemią. Jest dużą nadzieją stajni, a wszyscy którzy ją widzieli twierdzą, że zasługuje na I premię!

Amke ma także dobry charakter, jest wrażliwa, spokojna i ułożona. Bez problemu można ją prowadzić, czyścić itd. od najmłodszego wieku.

Coen G.

Rodowód

Koń fryzyjski Coen G.Pierwszy potomek urodzony w tej stajni! Wszystkie źrebięta pochodzące z hodowli FRISCO będą miały imiona zakończone literą G. wyróżniającym ich imię oraz wskazującym na pierwszą literę nazwiska właściciela.

Coen jest synem Czempiona roku 2008 Haitse 425, świetnie zapowiadającego się ogiera, który daje piękne źrebaki. Wałach urodził się dnia 24 maja 2008 roku o godzinie 21:45 po szybkiej akcji porodowej jako bardzo silne źrebię. Od pierwszych chwil wykazywał duży indywidualizm i energię niezbyt chętnie poddając się zabiegom pielęgnacyjnym. Każdego dnia przybywało mu pięknego ciałka, z chęcią brykał i biegał dookoła mamy. Zapowiada się na wysokiego konia o pięknym ruchu. Jest przyjaźnie nastawiony do człowieka, czasem zapomina o mamie i obiera sobie "ludzkiego" towarzysza, jest bardzo posłuszny – już jako 1,5 miesięczne źrebię dawał się prowadzić na kantarku, uwielbia też być czyszczony. Wałach powinien być wystawiony do przeglądu hodowlanego po ukończeniu 2,5 roku.

Frank G.

Rodowód

Koń fryzyjski Frank G.Wałach urodzony w 2009 roku. Syn bardzo dobrego ogiera Tsjalke 397 i klaczy z tytułem Ster i pierwszą premią. Po ojcu odziedziczył majestatyczny wygląd i ruch, piękną linię ciała; po matce natomiast dynamikę i spokojny ale charyzmatyczny charakter. Jest odważnym i bardzo pojętnym koniem, dobrze wychowanym. Wyrośnie na pięknego konia w typie pośrednim – o dobrym użytkowo ruchu i wyraźnych cechach rasowych. Wałach powinien być wystawiony do przeglądu hodowlanego po ukończeniu 2,5 roku.

Falk G.

Rodowód

Koń fryzyjski Falk G.Falk jest synem ogiera Tsjalke 397, dającego dumnie wyglądające i wszechstronnie użytkowe potomstwo. Oczekujemy wiele po Falku ze względu na bardzo dobry ruch, piękną budowę i dobry charakter. Jest spokojnym koniem, który lubi obserwować otoczenie, jest też bardzo przyjazny w stosunku do ludzi i innych koni. Wyróznia go szlachetna uroda i pięknie ukształtowana szyja i przód. Wałach powinien być wystawiony do przeglądu hodowlanego po ukończeniu 2,5 roku.

Flip G.

Rodowód

Koń fryzyjski Flip G.Flip jest synem młodego ogiera Loadewyk 431, który daje potomstwo o delikatniejszej budowie i dość dynamicznym charakterze. Flip odziedziczył jednak wiele cech po swojej matce, bardzo dobrej klaczy Ster z pełnym rodowodem. Dzięki temu prezentuje budowę w typie pośrednim między barokową a nowoczesną, a także bardzo dobry ruch, który mamy nadzieję zapewni mu sukcesy na polu użytkowym. Z charakteru jest koniem spokojnym, zrównoważonym, bardzo inteligentnym – łatwo się wszystkiego uczy, jest też bardzo przyjazny. Wałach powinien być wystawiony do przeglądu hodowlanego po ukończeniu 2,5 roku.

Hanke G.

Rodowód

Koń fryzyjski Hanke G.Długo oczekiwana klaczka w hodowli FRISCO spełnia oczekiwania z nawiązką. Jest bardzo urodziwą młodą damą o delikatnej budowie i fantastycznym ruchu! Już jako dwutygodniowe źrebię nie raz dała pokaz wspaniałego kłusa, co jest rzadkością. Jej ruch wyróżnia wspaniała równowaga i mocna akcja kończyn. Hanke jest córką jednego z najlepszych ogierów fryzyjskich, wielokrotnego Czempiona Beart`a 411. Po ojcu odziedziczyła wiele wspaniałych cech jak choćby ruch i budowę, które w połączeniu z typowo fryzyjskimi cechami matki dają wyjątkowy rezultat. Ponadto Hanke, jak wszystkie źrebięta klaczy Lyster, wyróżnia kruczo-kara, nie blaknąca w lecie maść.